„Az isteni jó, azaz minőség fogalma tehát azt jelenti, hogy a már létező dologhoz, személyhez olyan valakit vagy valamit hozzáadni, amitől annak állapota jóra fordul.” (Dr. Veres Sándor)
Az Akadémia minőségügye
Az 1906-ban alapított Baptista Teológiai Akadémia a baptista hitvallás szellemében olyan keresztény szakembereket nevel, akik készek személyes életvitelüket szolgálatra elhívó Uruk, Jézus Krisztus iránymutatásához igazítani. Azokkal, akik nem rendelkeznek ilyen elhívással, de hiánya feszíti őket, célunk, hogy ne csak megismerjék a keresztény hit alapigazságait és művelésének mibenlételét, hanem készek legyenek ezek hiteles képviseletére a közélet minden területén. Oktató-nevelő munkánkkal tehát nemcsak a Magyarországi Baptista Egyház (Fenntartó) elvárásainak teszünk eleget, hanem a magyar társadalom közérdekű kérdéseire gyakorlati megoldást kínáló szakértelmiség (lelkész, misszionárius, civil teológus) képzését végezzük.
A BTA-án belül a rektor és helyettesei felelősek az intézmény felsőoktatási törvényben foglaltak szerinti működtetéséért. A Minőségügyi és Akkreditációs Intézet ebben a munkájukban nyújt szakmai segítséget. Az Intézet minőségi szemlélete abból a hitből táplálkozik, hogy a Teremtő Isten az, aki meghatározta mindenkorra mi tekinthető jónak és mi nem, s mi az, ami a „halál kultúrájához” vezet. A Főiskola tanári kara oktató-nevelői erőfeszítése a Bibliában kijelentett definícióra és annak Jézus Krisztus által való értelmezésére épít. A MAI ennek kimunkálásában törekszik támpontokat adni és azok megvalósulását a Szentlélek vezetésével ellenőrizni.
A 2021. január 28. alakult intézet munkatársai az oktatás tartalmi és szervezeti felépítésének és minőségi színvonalának aktív alakitói (MAB auditok) azokon a fórumokon keresztül, amelyek az érvényben lévő Európai Uniós normák figyelembe vételével (ESG 2015) működnek. Munkája kiterjed a megbízói igények felmérésétől a hallgatói elégedettség mérésén keresztül a működési folyamatok megfelelőségének támogatásán át az alkalmazásba kerülők beválásának, illetve pályájuk alakulásának a vizsgálatáig. Az Intézet munkáját 2024. negyedik negyedévétől megújult minőségpolitika és kibővült működési szabályozás alapján látja el, amelyet a Minőségügyi Kézikönyv rögzít. Az intézményt Prof. Dr. Veres Sándor Péter igazgató vezeti, munkáját a MAI Tanácsának tagjai segítik.
A minőségügy által közzétett adatok, dokumentumok
1. Megalapozó dokumentumok, tanulmányok
A MAI működését irányító, bibliai alapra helyezett minőségügy rendszerét és az annak kialakításához vezető utat a 2021-2024-es időszakban végzett előtanulmányok gyűjteménye mutatja be részletesebben; ennek elérhetővé tételén jelenleg is dolgozik az intézmény.
Minőségügyi alapdokumentumok:
- Minőségügyi Kézikönyv
- A Minőségügyi és Akkreditációs Intézet Szabályzat
2. A minőségbiztosítás dokumentációs háttere
A minőségügy eredmény működéséhez szükséges dokumentumsablonok és szakmai protokollok az alábbiakban hozzáférhetőek az azokat alkalmazó munkatársak és a külső érdeklődők számára, a következők szerint:
Folyamatszabályozási alapdokumentumok:
- Intézményi folyamatcsoportok köre
- Folyamatleírás elkészítési rend
- Folyamatleírás sablon
- Folyamatleírás benyújtásának előterjesztés mintája
Mérési, vizsgálati dokumentumok:
- 2025-től elfogadott mérések, vizsgálatok módszertani leírása
3. Beszámolók a minőségügyi mérésekről, vizsgálatokról
- A 2025 előtti minőségügyi mérések dokumentumai
- 2025. évben elvégzett mérésekről készített beszámolók