Teológia mesterszak (MA)
Képzési idő: 4 félév
Megszerezhető szakképzettség: Okleveles teológus
A szakra bemeneti feltételként teljes kreditérték beszámításával vehetők figyelembe a következő hitéleti szakok: teológia, diakónia, katekéta-lelkipásztori munkatárs.
További, számításba vehető alapképzési vagy mesterképzési szakon szerzett szakképzettség: további hitéleti szakok; a Bölcsészettudomány-, Társadalomtudomány-, Pedagógusképzés – Neveléstudományi képzési területekről.
Bármely más képzési területről érkező hallgatóknak a bemenet feltétele egy min. 30 kredites minor modul teljesítése.
A képzés célja
- A Gyülekezeti lelkipásztor tantárgyi csomagot választók, és elhívásuk mellett, gyülekezeti és lelkipásztori ajánlással is rendelkezők számára, hogy megfelelő felkészítést nyújtson az eredményes gyülekezeti lelkipásztori, és közegyházi szolgálat végzéséhez.
- Missziológia tantárgyi csomagot választók számára, hogy a hallgatókat felkészítése az egyház / gyülekezet missziói munkájában való részvételre, annak szervezésére, irányítására. Kiemelt figyelemmel az evangélizációs, a tanítói és közösségépítő szolgálatokra.
- A hitoktatói tantárgyi csomagot választók számára, hogy felkészítsen a közoktatásban végzendő hit- és erkölcstan oktatás végzésére
- Vallásismereti tantárgyi csomagot választók számára, hogy a hallgatókat felkészítése az egyházak / gyülekezetek felekezet- és vallásközi párbeszédében való részvételre, annak szervezésére, irányítására.
- Egyházzenei területen specializálódók számára, hogy felkészítése a hallgatókat az egyház / gyülekezet ének-zenei életének összefogására, irányítására, az egyházi / gyülekezeti ének-zenei kultúrában a teológiai szempontok érvényesítésére.
- Az egyház / gyülekezet társadalmi szolgálatában való részvételre felkészítő tantárgyi modul keretében, hogy a hallgatókat felkészítése az 1/2000 SzCsM rendelet szerinti szociális munkakörök betöltésére, kiemelten a mentálhigiénés és az intézményvezetői feladatok eredményes ellátására. Illetve felkészít az egyház / gyülekezet társadalmi-, szociális szolgálatában való részvételre, annak szervezésére, irányítására.
Teológia mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményei
- A mesterképzési szak megnevezése: teológia
- A mesterképzési szakon szerezhető végzettségi szint és a szakképzettség oklevélben szereplő megjelölése:
- végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MA)szakképzettség: okleveles teológus
- a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: MA in Theology/Divinity
- Képzési terület: hittudomány
- A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
A bemenethez feltétel nélkül elfogadott szak a teológia alapképzési szak,A bemenethez megadott feltételekkel elfogadott szakok:
Nem teológus (BA) szakon szerzett – minimum – alapfokozat illetve szakképzettség alapján, a jelentkezőnek a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek – felsőoktatási törvényben meghatározott – összevetése alapján elismerhető legyen 90 kredit a teológus BA képzés törzsanyagának ismeretköreiből. A korábban teljesített tanulmányok összevetését a képzést indító intézmény Kreditátviteli Bizottsága végzi. Amennyiben a fenti összevetés alapján 90 kreditnél kevesebb, de legalább 30 kredit megléte igazolható, úgy a hiányzó, krediteket a felvételtől számított négy féléven belül a képzést indító intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni.
5. A képzési idő félévekben: 4 félév
6. A mesterfokozat megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
7. A képzés célja:
A képzés célja olyan értelmiségiek képzése, akik a teológia tudományát magas szinten művelik, ezáltal be tudnak kapcsolódni az egyes egyházak, vallási közösségek szellemi vezetésébe, valamint olyan – BA fokozattal rendelkező – elkötelezett lelkipásztorok oktatása és nevelése, akik egyházuk lelkészi teendőit teljes kompetenciával el tudják látni és az egyes közösségek szellemi, lelki és liturgikus vezetőivé lehetnek. Megfelelő ismeretekkel rendelkeznek tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatásához.
A mesterfokozat megszerzéséhez legalább egy, általános, államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges egy élő idegen nyelvből.
A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény egyházi felsőoktatási intézményekre vonatkozó külön rendelkezései alapján a képzés tartalmát az egyházi jogi személy határozza meg.